BAŞBAKAN ERSİN TATAR: “DOĞU AKDENİZ'DE TÜRKİYE VE KIBRIS TÜRKLERİNİN HAKLARINI YOK SAYAN RUM ZİHNİYETİNİ KABUL EDEMEYİZ"

27 Mayıs 2019Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin haklarını yok sayan Rum zihniyetinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Başbakan Tatar, “Doğu Akdeniz’de hakkımızı yedirtmeyiz. Fatih sondaj gemisi, Kıbrıs’ın batısında Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesinde faaliyete başladı. Fatih’in kardeşi Yavuz’un da KKTC sularında faaliyete geçmesini bekliyoruz” dedi.

Başbakan, Türkiye ile tam işbirliği içinde çalışacaklarını da kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar, Hürriyet’e verdiği röportajda, Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan, “Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin haklarını yok sayan Rum zihniyetini kabul edemeyiz. Bölgedeki doğalgazda Türkiye’nin de Kıbrıslı Türklerin de hakkı var, bu hakkı yedirmeyiz. Fatih sondaj gemisi, Kıbrıs’ın batısında Türkiye’nin kendi münhasır ekonomik bölgesinde faaliyete başladı. Fatih’in kardeşi Yavuz’un da KKTC’nin sularında faaliyete geçmesini bekliyoruz” dedi.

Başbakan Ersin Tatar, Anavatan Türkiye – yavru vatan KKTC ilişkilerinin, olması gerektiği gibi tam bir bütünlük içinde yaşanacağını da söyledi.

Türkiye ile KKTC’nin ekonomisini ayağa kaldıracak reformları gerçkeleştireceklerini belirten Tatar, KKTC’ye uygulanan ambargoları yenmek ve Türkiye’nin desteğiyle hayatı daha kolay kılmanın görevleri olduğunu vurguladı.

Tatar, Türkiye 1974 Kıbrıs Barış Hârekatı sonrasında değil, öncesinde de Kıbrıs Türklerinin yanındaydı. Türkiye asrın projesiyle deniz altından askılı boru sistemiyle Anadolu suyunu Kıbrıs’a taşıdı. Kıbrıs’ın çehresini, iklimini bile değiştirecek milyar dolarlık projeyi gerçekleştirdi.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: KKTC Başbakanlık > ANASAYFA

Turkcell Superonline
Turkcell Superonline Atatürk Orman Çiftliği