Dr. Mustafa Barış AKÇAY, Meclis Özel Dergisi İcra Kurulu Başkanlığı görevine başlamıştır.

14 Eylül 2021Dr. Mustafa Barış AKÇAY Kimdir?

1975 Isparta doğumlu Mustafa Barış Akçay, 1997 yılı İTÜ İşletme Mühendisliği bölümü mezunudur. Yüksek lisansını İTÜ’de İşletme-Finans alanında tamamlamıştır. Doktorasını Yeditepe Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi-Finans Mühendisliği alanında tamamlamıştır.

Üç kitap yazmış ve çok sayıda makalesi ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmıştır. Dördüncü baskısı 2016 yılında yapılan Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı “Risk Yönetimi” kitabı yirminin üzerinde üniversitede yüksek lisans ve doktora seviyesinde ana ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Kaynak kitap olarak görülen “Türev Ürünler ve Risk Yönetimi Sözlüğü” 2015 yılında ikinci baskısını yapmıştır. 2012 yılında yayınlanan “Türev Piyasalar ve Yapılandırılmış Ürünler” kitabı sayeside geniş kitleler, ülkemiz için çok gerekli olan finansal risklerden korunma uygulamalarını ve hedging amaçlı türev ürünlerin kullanım alanlarını tanımış ve rehber bir kitap olarak kabul etmiştir.

Risk Yönetimi, Finans Mühendisliği, Türev Ürünler ile iligli konularında, otuzun üzerinde ulusal ve uluslararası bildiri sunumu, onbeşin üzerinde yurt içi ve yurt dışında ekonomi literatürüne girmiş makale yayını vardır. Çok sayıda üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde misafir öğretim üyesi veya kadrolu öğretim üyesi olarak kendi uzmanlık alanlarında ders vermiştir.

10 yılı aşkın bir süre, çeşitli bankalarda Hazine ve Risk yönetimi bölümlerinde yöneticilik görevini üstlendikten sonra, 2004 yılında Türkiye’nin ilk Risk Yönetimi ve Finans Mühendisliği alanında danışmanlık ve yazılım hizmetleri sunan RiskActive şirketini kurmuştur. Pek çok reel sektör ve finans sektörü şirketine danışmanlık ve eğitim çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye Bankalar Birliği’nin 15 yıldan fazla süredir resmi eğitimenidir. Yurtiçi ve yurtdışında Hazine, Risk Yönetimi, Finansal Yönetim, Bankacılık, Basel II ve Denetim Sistemleri alanlarındaki çok sayıda yazılım projelerinde proje yöneticisi olarak görev almıştır.

2011 yılında da yerli ve yabancı fonların temsilcisi olan RFVC Investments şirketini kurmuştur. Son beş yıldır yapay zeka alanında yaptığı yatırımları hızlandırmış ve A.I. Dijital Bilgi Teknolojileri şirketini kurmuştur. Sağlık, Lojistik, Savunma Sanayi, Tarım ve Hayvancılık, Bankacılık-Finans, Sağlık Turizmi ve Geriatri sektörlerine yönelik inovatif yapay zeka tabanlı, yerli ve milli çözümler üretmektedir.

Evli ve bir çocuk babasıdır.

Turkcell Superonline
Turkcell Superonline Atatürk Orman Çiftliği