Balkan Ülkeleri Olarak İş Birliğimizi Güçlendirmek Mecburiyetindeyiz

09 Ekim 2019Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, hızla küreselleşen dünyaya dikkati çekerek, "Bizler de rekabet gücümüzü artırmak, Balkan ülkeleri olarak her alanda iş birliğimizi ciddi şekilde güçlendirmek mecburiyetindeyiz." diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, iki günlük Karadağ temasları kapsamında, Karma Ekonomik Komitesi (KEK) 5. Dönem Toplantısı'nın açılış oturumuna katıldı.

Başkent Podgorica'daki bir otelde düzenlenen oturumda konuşan Bakan Kasapoğlu, Türkiye ile Karadağ'ın köklü tarihi paylaşan iki kardeş ülke olduğunu belirterek, bu köklü bağları güçlendirerek ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

“Balkan ülkeleri olarak her alanda iş birliğimizi ciddi şekilde güçlendirmek mecburiyetindeyiz”

Türkiye ile Karadağ'ın, Balkanlar'da ortak tarih ve kültürleriyle gerek ikili gerek bölgesel gerekse ekonomik ve ticari anlamda ilişkilerini güçlendirme yolunda kararlı adımlarla yürüyen iki dost ülke olduğunun altını çizen Bakan Kasapoğlu, "Hızla küreselleşen bir dünya var. Bizler de rekabet gücümüzü artırmak, Balkan ülkeleri olarak her alanda iş birliğimizi ciddi şekilde güçlendirmek mecburiyetindeyiz." diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye olarak dost ve kardeş Karadağ'a özel önem atfettiklerini vurgulayarak, Karadağ ile sadece siyasi, ticari ve ekonomik alanlarda ilişkiler kurmakla kalmıyor, dostluk ve kardeşliği hayatın her alanında yansıtmak için gayret gösterdiklerini ifade etti.

Karadağ'ın bugün istikrarlı yapısı, değişen altyapısı, enerji ve turizm gibi kritik alanlarda bünyesinde barındırdığı büyük potansiyelle bölgesinde önemli bir aktör haline geldiğine işaret eden Bakan Kasapoğlu, Türkiye'nin de özellikle son 18 yılda ticaret, üretim, sosyal altyapı anlamında ciddi dönüşüm süreci yaşadığını ve bu sürecin nihayetinde istikrarlı, sürekli büyüyen ve güçlenen ekonomik yapıyı beraberinde getirdiğini söyledi.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde gerçekleşen bu dönüşümün, Türkiye'nin her alanda çok muazzam bir yatırım potansiyeline sahip olmasını sağladığını vurguladı.

“Dostluğumuzu ekonomik ilişkilerimize daha etkili bir şekilde yansıtmamızın zamanını geldi”

İki ülkenin sahip olduğu potansiyelin çok önemli fırsatlar sunduğunu kaydeden Bakan Kasapoğlu, "İnanıyorum ki bundan sonraki süreçte de birlikte atacağımız adımlar çok daha önemli olacak. Siyasi ilişkilerimizin ortaya çıkardığı dostluk havasını, ekonomik ilişkilerimize daha etkili bir şekilde yansıtmamızın zamanının geldiğini belirtmek istiyorum." dedi.

Bakan Kasapoğlu, iki ülke arasında 2006'da 8,5 milyon dolar olan ticaret hacminin, 11 kat artarak 2018'de 93 milyon dolar seviyesine yükseldiğine dikkati çekerek, bu başarının arkasında 2010'da yürürlüğe giren ve geçen temmuz ayında güncellenen Serbest Ticaret Anlaşması'nın büyük etkisi olduğunu belirtti.

Bu anlaşmanın ticari ilişkilerde büyük bir itici güç olduğunu ifade eden Bakan Kasapoğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacmin çok daha yukarılara taşımak durumunda ve iki ülke için ithalat- ihracat dengesinin sürdürülebilir ve sağlam bir şekilde tesis edilmesi arzusunda olduklarını söyledi.

Bakan Kasapoğlu, yatırımlar noktasındaki iş birliğinin de önemine vurgu yaparak, "Bu kapsamda ülkemizin Karadağ'daki yatırımlarının 165 milyon avroyu bulmasından da büyük bir memnuniyet duyuyorum. Önümüzdeki dönemde hedefimiz, karşılıklı iş birliği çerçevesinde bu rakamı çok daha yukarılara taşımak." dedi.

İki ülkenin teknik heyetlerinin özverili çalışmayla hangi alanlarda iş birliğine gidilebileceğini ve yapılabilecek ortak çalışmaları belirlediklerini aktaran Bakan Kasapoğlu, bu tespitlerin yer aldığı KEK Protokolü'nün ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilere önemli bir itici güç olarak katkı sağlayacağını ifade etti.

Bakan Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak da tüm imkanlarıyla Karadağ'ın hem gençliği hem sportif konuları noktasında yanında olduklarını kaydederek, "Hedefimiz bugünkü toplantıyla bir kez daha iki kardeş ülke arasındaki iş birliği ortamını somut proje ve çalışmalara dönüştürmek ve her iki ülke halkının da refahı katkı sağlamak." diye konuştu.

Ticaret hacminde hedef 250 milyon avro

Karadağ Başbakan Yardımcısı ve Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Milutin Simovic de KEK toplantısının, iki ülke ilişkilerinde ekonomik iş birliğinin önemli bir yere sahip olduğunun önemli bir göstergesi olduğunu belirtti.

Güncellenen Serbest Ticaret Anlaşması'nın önemine dikkati çeken Simovic, Türkiye ile ticaret hacminin 2022 yılına kadar 250 milyon avroya çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

Enerji, turizm ve sanayi alanlarında önemli bir potansiyele sahip Karadağ'ın yatırımcılar için güvenilir bir adres olduğunun altını çizen Simovic, "Türk yatırımcıların da bunun farkında olması memnuniyet verici. Ülkemize gelen doğrudan Türk yatırımlar her geçen yıl artıyor." dedi.

Simovic, NATO'ya üye olmalarının ekonomik kalkınmayı da beraberinde getirdiğini kaydederek, "NATO üyesi ülkelerin Karadağ'daki yatırımları 2018'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 66 arttı." değerlendirmesinde bulundu.

KEK 5. Dönem Toplantısı'nın ardından KEK eş başkanları Kasapoğlu ile Simovic KEK Protokolü'nü imzaladı.

Gençlik ve Spor Alanında İş Birliği Anlaşması imzalandı

Öte yandan, Bakan Kasapoğlu ile Karadağ Spor ve Gençlik Bakanı Nikola Janovic de Gençlik ve Spor Alanında İş Birliği Anlaşması imzaladı.

Bakan Kasapoğlu, KEK toplantısı öncesinde Karadağ Ekonomi Bakanı Dragica Sekulic ile de bir araya geldi.

"Türkiye'yi, Karadağ'ın 1 numaralı ticari ortağı yapmak istiyoruz"

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'yi, Karadağ'ın 1 numaralı ticari ortağı haline getirmek istediklerini söyledi.

Bakan Kasapoğlu, Karadağ'ın başkenti Podgorica'daki temasları kapsamında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Karadağ İş Konseyi tarafından, Karadağ Ekonomi Odası iş birliğinde düzenlenen Karadağ-Türkiye İş ve Yatırım Forumu'na katıldı.

Bakan Kasapoğlu, burada yaptığı konuşmada, Karadağ'ın Balkanlar'da barış ve istikrarın devamı için en önemli aktörlerden biri olduğunu belirterek, Türkiye-Karadağ ilişkilerini her alanda geliştirmek için güçlü bir iradeye sahip olduklarını dile getirdi.

Karadağ ile iş dünyasında daha büyük ortaklıklar kurmak noktasında bugünkü forumla ilk adımın atıldığını kaydeden Bakan Kasapoğlu, Karadağ ve Türkiye'nin sahip olduğu potansiyelin bilincinde olduklarını vurguladı.

Bakan Kasapoğlu, forumun ikili ilişkilerde bir kilometre taşı olacağına dikkati çekerek, bu sabahki Karma Ekonomik Komitesi (KEK) 5. Dönem Toplantısı çerçevesinde imzaladıkları protokolle de ilişkilerdeki mevcut sorunlara teknik düzeyde çözüm üretmeye çalıştıklarını aktardı.

Karşılıklı üst düzey ziyaretlerin ve imzalanan anlaşmaların, iki ülke makamlarının, ilişkilerin gelişmesine verdiği önemin ispatı olduğunu kaydeden Bakan Kasapoğlu, Türkiye olarak Karadağ'ın her alanda kalkınmasına büyük önem verdiklerini belirtti.

Ticaret hacminde 250 milyon dolar hedefi

Bakan Kasapoğlu, Temmuz ayında güncellenen Serbest Ticaret Anlaşması ile ikili ticaret hacmindeki artışın sürdürülebilir ve sağlıklı bir zemin üzerinde devam etmesi temennisinde bulunarak, "Türkiye'yi Karadağ'ın 1 numaralı ticari ortağı haline getirmek istiyoruz. Bugün Başbakan Yardımcısı Milutin Simovic ile imzaladığımız protokolde 2022'ye kadar ticaret hacmimizi 250 milyon dolara çıkartma yönünde ortak bir hedef belirledik. Bu hedefe ulaşma yolunda öncelikli alanlarımızı tespit ettik" diye konuştu.

Türkiye olarak Türk iş insanlarının Karadağ'a yatırım yapmalarını desteklemeyi sürdüreceklerini ifade eden Bakan Kasapoğlu, öte yandan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlanan 330'a yakın projeyle Karadağ'a 20 milyon doların üzerinde kalkınma yardımı sağlanmasının da ayrı bir mutluluk vesilesi olduğunu söyledi.

Bakan Kasapoğlu, Türk iş insanlarını Karadağ'a daha fazla yatırım yapmaya ve büyük çaplı projeler üstlenmeye çağırarak, hükümet olarak Karadağ'da yatırım yapan ve yapacak iş insanlarına tam destek verdiklerinin altını çizdi.

Spor ve gençlik alanında iş birliği

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Karadağ'da iki gündür verimli ve sıcak görüşmeler gerçekleştirdiklerini, eğitimden ticarete, ulaştırmadan enerjiye ve gençlik yatırımlarına kadar birçok konuyu ele aldıklarını ifade etti.

Son yıllarda ticari iş birliğindeki artışın, Türk iş insanlarının buraya ilgisinin en somut göstergesi olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, "Her alandaki iş birliğimizin, geçmişe dayalı köklü ve güçlü iş birliğinin çok daha yukarılara taşınacağına inanıyorum" dedi.

Bakan Kasapoğlu, temasları kapsamında Karadağ Spor ve Gençlik Bakanı Nikola Janovic'le de görüştüğünü anımsatarak, gerek gençlik değişim programları gerekse sportif iş birliği noktasında birtakım mutabakatlara vardıklarını dile getirdi.

Bakan Kasapoğlu, mevkidaşı ile imzaladığı Spor ve Gençlik Alanında İş Birliği Anlaşması'na ilişkin de şunları kaydetti:

"Ülkemiz, pek çok branşta ciddi bir tesis altyapısına sahip. Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip ülkesiyiz. Karadağ bizim için dost ve kardeş bir ülke. Bu çerçevede Karadağ ile gençlik yatırımlarımızı, gençlik faaliyetlerimizi birlikte gerçekleştirme, birtakım değişim programlarını yapma ve federasyonlardan kulüplere kadar pek çok imkanı paylaşma, iş birliği düzeyini yukarılara taşıma noktasında güzel bir anlaşma akdettik."

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ayrıca, Karadağ Başbakan Yardımcısı ve Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Milutin Simovic ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Turkcell Superonline
Turkcell Superonline Atatürk Orman Çiftliği