Bakan Demircan Tıpta Uzmanlık Dallarının Sorunları 2. Çalıştayı’na katıldı

04 Mayıs 2018Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan Tıpta Uzmanlık Dallarının Sorunları 2. Çalıştayı’na katıldı.

Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen çalıştaya sağlık meslek örgütü temsilcileri ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Demircan, ilk çalıştaydan çıkan sonuçların ümit verici olduğunu belirterek “ Sizler gönüllülük esasıyla üye olduğunuz bu derneklerde görev alarak, ‘Mesleğimi geliştirmek, sorunları ciddiye alarak çözüm aramak, zamanımı ve zihnimi bu uğurda harcamak adına ben de varım’ demiş oluyorsunuz. Bunun için de sizlere ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Kendisinin de yöneticilik yapmadan önce gün aşırı nöbetler tuttuğunu, zor şartlarda çalıştığını o yüzden çekilen sıkıntılara yabancı olmadığını belirten Demircan, “Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi tıp camiası can emanet edilecek vasıfta bir camiadır” ifadesini kullandı.

Sağlık hizmetinde kesintinin olamayacağını, bu hizmetin alternatifinin bulunmadığını bu nedenle 24 saat çalışmak gerektiğine dikkati çeken Bakan Demircan, “ Sağlıkta kazanımlar silsilesi içerisindeyiz. Hedefimiz çağdaş medeniyetler seviyesine erişmek değil üzerine çıkmaktır. Mesleğimizi dünya standartlarının üstüne taşımak da en büyük amacımızdır” diye konuştu.

“Hedefimiz molekülden ilaç üretmek”

İlacın yüzde 80’inin ülkemizde üretildiğini belirten Demircan, “ Oran olarak her ne kadar büyük olsa da asıl hedefimiz molekülden ilaç üretebilmektir. Bu şekilde dışa bağımlılığımız olmadan kendi ilacımızı kendimiz üretmiş olacağız” dedi.

Çalıştayda yer alan oturumlara da katılan Bakan Demircan meslek mensupları tarafından yöneltilen soruları cevapladı.

Kaynak : T.C. Sağlık Bakanlığı

Turkcell Superonline
Turkcell Superonline Atatürk Orman Çiftliği