Adalet Bakanı Gül: Gülen'in iadesine ilişkin hiçbir engel kalmadı

06 Ekim 2017

Adalet Bakanı Gül, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine ilişkin, "Kısa bir süre önce sözleşmeler kapsamında bütün taahhütler yerine getirilmiştir. Yani şekli anlamda iadesiyle ilgili hiçbir engel kalmamıştır." dedi.Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep temasları kapsamında Vali Ali Yerlikaya ve AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci ile Şahinbey ilçesinde yapımı devam eden Şehir Hastanesi inşaatında incelemede bulunduktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edilmesine ilişkin karara bağlanan davayla ilgili görüşleri sorulan Gül, "Elbette kim hangi cezayı hak ediyorsa o cezayı alacaktır. Beraat etmesi gereken beraat ediyor, ceza alması gereken ceza alıyor. Bunun kararını veren de bağımsız Türk mahkemeleridir." ifadesini kullandı.

"Cumhurbaşkanımızın canına kast etmek için 'biz buradayız şimdi nerede' diye hesap soranlar, kendilerini Türkiye’nin eşkiyası gibi gören terör örgütleri hak ettikleri cezayı almışlardır." diyen Gül, şöyle devam etti:

"Çok önemli bir karardır. Bu kararın neticesinde örgütün de büyük bir çözülme içerisinde olduğunu ve rüyalarla, birbirlerine farklı şeylerle tarihler vererek gaz verenlerin Türkiye Cumhuriyeti'nin ne kadar ciddi bir devlet olduğunu görmeleri açısından da önemli bir gelişme diye düşünüyorum."

FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi

Adalet Bakanı Gül, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine ilişkin soruya, "Kısa bir süre önce sözleşmeler kapsamında bütün taahhütler yerine getirilmiştir. Yani şekli anlamda iadesiyle ilgili hiçbir engel kalmamıştır." yanıtını verdi.

Bakan Gül, "Olası bir neden olması halinde iadesi zaten mümkündür. Bütün deliller, klasörler Amerika makamlarına ulaştırılmıştır. Şu an bir hukuk devletine, 'demokrasiyi merkeze aldığını' ifade eden her ülkeye yakışan bunun gereğini yapmaktır. Biz de ABD'den Türkiye'deki 250 cana kıymış ve bu mahkeme kararlarıyla da belgelenmiş, delili olan bu terör örgütü elebaşının iadesini istiyoruz. Prosedür şekli anlamda tamamlanmıştır. Umarız bunu yerine getirirler. Hep beraber takipçisi olacağız." ifadesini kullandı.

Yargı mensuplarıyla yapılan toplantı

Gaziantep'te bugün başlayan ve yargı mersuplarının teknik, fiziki sorunları ile adliye teşkilatının problemlerinin ele alındığı toplantının çok verimli geçtiğini belirten Gül, Adalet Bakanlığına 3 bin 500 personel alımı yapılacağına dikkati çekti.

Gül, ayrıca 2 bin 500 zabıt katibi ve mübaşir alımı gerçekleştirileceğini böylece yaklaşık 6 bin genci adliye teşkilatları bünyesinde istihdam etmiş olacaklarına vurguladı. Gül, "Onlara da bu vesileyle çağrıda bulunalım. Bin 500 hakim ve savcı için de ilana çıktık. Türk adli çalışanı olmak büyük bir şereftir. Çalışan tüm savcı ve hakimlerimize mübarişrine ve herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu. AA

Turkcell Superonline
Turkcell Superonline Atatürk Orman Çiftliği