Malatya'nın yüz yıllık geçmişi kültürevinde canlandırılıyor

28 Ekim 2017

Büyükşehir Belediyesince Sanat Sokağı'nda yaptırılan binada, şehrin yemek kültüründen günlük yaşamına kadar yaklaşık yüz yıllık geçmişinden örnekler sergileniyor.Malatya Büyükşehir Belediyesince kurulan kültürevinde, şehrin yöresel yemeklerinden günlük yaşamına kadar yaklaşık yüz yıllık geçmişine ışık tutuluyor.

Kent merkezindeki Sanat Sokağı'nda tarihi kent mimarisine uygun inşa edilen iki katlı evde, yaklaşık bir asırlık yaşam, balmumu heykellerle ziyaretçilere anlatılıyor.

Şehrin yemek kültüründen günlük yaşamına kadar birçok unsur burada gözler önüne seriliyor.

Kültürevine gelen ziyaretçileri, Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Kemal Sunal'ın "Hababam Sınıfı" filmindeki görüntüsüyle oluşturulan bal mumu heykeli karşılıyor. Odada yayınlanan filmin repriklerini duyan konuklar, sanatçının filmlerinin afişlerini incelerken ve öz geçmişini okurken duygulu anlar yaşıyor.

Ahmet Kaya için ayrılan odada ise sanatçının kendi sesinden "Karar vermek zor" adlı eserinde geçen "Malatya'dan çıktım yola" mısraları ziyaretçileri karşılıyor. Sanatçının sazı, kıyafeti ve kişisel eşyaları da yine öz geçmişinin yanında sergileniyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentlerin gelişip değiştiğini, kendilerinin de daha yaşanılabilir bir şehir oluşturmak için çalıştığını ifade etti.

Bu gelişmenin yanında kültürel değerlerin de korunması gerektiğini dile getiren Çakır, kültürlerin gelecek nesillere aktarılmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Günlük ortalama bin 500 kişi ziyaret ediyor

Kültürevi Koordinatörü Çağrı Bayram ise yapıda 12 oda bulunduğunu bildirdi.

Odaların tamamında bal mumu heykeller olduğunu ve kent kültürünün birebir yansıtıldığını anlatan Bayram, odalardaki tüm eşyaların özenle toplandığını ve sergilendiğini belirtti.

Eve büyük ilginin olduğunu dile getiren Bayram, şunları kaydetti:

"Belli bir yaşın üzerindeki insanlar, anılarını buraya gelip tazeliyor. Genç kesim de büyüklerinin nasıl yaşadığını görmek adına buraya gelip geziyor. Özellikle Ahmet Kaya ve Kemal Sunal odamıza, zaten tüm Türkiye tarafından tanındıkları için ilgi daha çok tabii ki. 15 gün önce açılışımız Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından yapıldı. Günlük ortalama bin, bin 500 ziyaretçi oluyor. Hafta sonu bu sayı ikiye katlanıyor. Ahmet Kaya ve Kemal Sunal için il dışından da çok misafirlerimiz oldu." AA

Turkcell Superonline
Turkcell Superonline Atatürk Orman Çiftliği