Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs’a 3 günlük ziyaret gerçekleştirecek olan Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’i, KKTC’ye davet etti

05 Şubat 2022

“Papa Francis’in KKTC’yi de ziyaret etmesini bekliyoruz”Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ı ziyaret edecek olan Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’i KKTC’ye davet etti. Cumhurbaşkanı Tatar’ın açıklaması ve daveti şöyle;

“Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’in bugün başlayacak olan üç günlük Güney Kıbrıs ziyaretini, Rum Yönetimi’nin Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne karşı siyasi amaçlara yönelik olarak kullanmaya çalıştığını görmekteyiz. Bu durum Rum Yönetimi’nin dini inançları istismar ettiğinin yeni bir kanıtı olurken, oldukça üzüntü vericidir.

Bütün dinlere, inançlara, din adamlarına ve Papa Francis’e saygımız vardır ve Papa Francis’in sadece Güney Kıbrıs’ı ziyaret edecek olması da bir diğer üzüntü kaynağımızdır. Kıbrıs’ta iki ayrı halk vardır ve Kıbrıs’ta sadece Hristiyan olan Rumlar değil, Müslüman olan Türkler de yaşamaktadır. Kıbrıs’ın temel gerçeklerinden biri de budur.

Papa Francis, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine 2014 yılında Türkiye’yi ziyaret ederken, ilk önce Anıtkabir’i ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan ile görüşmesinde de “Tüm inananların eşit bir temelde muamele göreceği şekilde dinler arası diyaloğun artırılması” çağrısında bulunmuştu.

Papa Francis’in bu çağrısında işaret ettiği gibi hangi dini inanca sahip olurlarsa olsunlar, tüm insanlar ve halklar eşit bir muamele görmelidir, dışlanmamalıdır, ayırıma maruz kalmamalıdır. Bizim de inancımız ve temennimiz de bu yöndedir. Kıbrıs Türk halkı da İslam dinine inandığı ve Müslüman olduğu için dışlanmaya ve ayırıma maruz kalmamalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, saygı duyduğumuz Papa Francis’i en samimi duygularımla KKTC’yi de ziyaret etmeye davet ediyorum. Temennim ve beklentim Papa Francis’in davetimize olumlu yanıt vermesi ve sürekli olarak dile getirdiği şekilde tüm inananlara eşit temelde muamele göstermesidir.”

Kaynak: kktcb.org.tr

Turkcell Superonline
Turkcell Superonline Atatürk Orman Çiftliği