Çin Devlet Başkanı Şi'den 'iki devletli çözüm' açıklaması

21 Mart 2017

Çin Devlet Başkanı Şi, "İsrail ve Filistin arasında en kısa sürede iki devletli çözümün sağlanması, hem Ortadoğu'nun refahı hem de uluslararası toplumun beklentisidir." dedi.İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, resmi ziyaret için bulunduğu Çin'de Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi.

Şi, başkent Pekin’deki Diaoyütay Devlet Konukevi’nde, Netanyahu ile yaptığı görüşmede, Filistin ve İsrail arasında iki devletli çözümün bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

Çin ve İsrail’in diplomatik ilişkilerinin 25'inci yılına ulaştığına işaret eden Şi, son yıllarda iki ülke arasında, teknoloji alanında geliştirilen iş birliğininin ikili ilişkilerin ilerlemesi için teşvik edici bir etkiye sahip olduğunu dile getirdi.

Şi, Çin ve İsrail arasında, karşılıklı anlayış, güvenin geliştirilmesi ve yakın iletişimin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Çin ve Ortadoğu ülkelerinin her geçen gün daha fazla yakınlaştığını kaydeden Şi, Tel Aviv yönetiminin, Filistin-İsrail arasındaki çatışmanın çözülmesi için iki devletli çözüm planında ilerleyecek olmasını takdir ettiğini belirtti.

Şi, "İsrail ve Filistin arasında en kısa sürede iki devletli çözümün sağlanması, hem Ortadoğu'nun refahı hem de uluslararası toplumun beklentisidir." dedi.AA

Turkcell Superonline
Turkcell Superonline Atatürk Orman Çiftliği