REKABET KURUMUNUN 19'UNCU KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ

12 Nisan 2016

Rekabet Kurumunun 19'uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Meclis Özel olarak bizlerde bulunduk…Rekabet Kurumu Başkanı Torlak: "Bizler bağımsız idari otorite olarak elimizde bulunan takdir kuvvetini etkinlik ve milli refah için sarf etmeyi borç biliyor ve tüm kurumların bu bilinç ile hareket edeceğini umuyoruz"

Torlak, Rekabet Kurumunun 19'uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, "tüketicinin korunması" ve "tüketici" kavramlarının zaman içerisinde dönüşüme uğradığını ifade etti.

Tüketicilerin güçlendirilerek, piyasaların dengeye ulaşmasına yardımcı olacaklarını ifade eden Torlak, "Mal ve hizmetlere ulaşılabilirlik bakımından ulusal sınırların, arz-talep, piyasa-devlet gibi keskin ikili ayrımların anlamsızlaştığı, belirsizliklerin kural olduğu, yıkıcı inovasyonun yerleşikleri tehdit ettiği bir ekonomik ortamda 'tüketicinin korunması' kavramı üzerinde yeniden düşünmek gerekir" diye konuştu.

Yaşanan krizlerden önemli dersler çıkarılması gerektiğine işaret eden Torlak, küreselleşmenin milletleri ve politikaları birbirine bağladığını söyledi.

Torlak, tüketici refahını artırma yönünde yaklaşık 20 yıldır görev yaptıklarının altını çizerek, rekabet politikasının uluslararası gelişmelerden bağımsız olamayacağını belirtti.

"Girişimci ruh kamu kurumlarında capcanlı olmalı"

Torlak, girişimci ruhun ve stratejik düşüncenin kamu kurumlarında "capcanlı" olması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Karmaşıklığın, belirsizliklerin kural olduğu, rehavetin en büyük tehlike olduğu 21. yüzyılda tüm piyasa katılımcıları ve üniversiteler ile bu ekosistemi tesis etmek, sürdürülebilir kılmak için uğraşmalıyız. İnovasyonun kurumlarda başlayacağını ve buradaki inovasyonun teknolojik ve bilimsel inovasyonu hızlandıracağını unutmamalıyız. Bizler bağımsız idari otorite olarak elimizde bulunan takdir kuvvetini etkinlik ve milli refah için sarf etmeyi borç biliyor ve tüm kurumların bu bilinç ile hareket edeceğini umuyoruz."

"Tüketici refahı milli servet demektir"

Tüketici refahının demokratik düzenin esas amacı olduğunu kaydeden Torlak, "Tüketici demek vatandaş demektir, tüketici refahı demek milli servet demektir" ifadesini kullandı.

Tüketicilerden gelen şikayetleri değerlendirirken, rekabetçi piyasa düzenine nasıl katkıda bulunabileceklerini analiz ederek çalıştıklarını anlatan Torlak, yaptıkları düzenlemelerin topluma en az maliyetle uygulanabilecek kurgular olması için uğraştıklarına değindi.

Bugüne kadar yürüttükleri soruşturma ve incelemelerde, hem niceliksel, hem de niteliksel değerlendirmeler ışığında kararlar verdiklerini ifade eden Torlak, inovasyon ve bilgi kavramlarının önemine dikkati çekti.

Rekabet ve tüketicilerin merkezde olduğu bir ekonomik yapılanma için, Rekabet Kurumunun savunuculuk ve hukuki uygulamalara yoğunlaştığını vurgulayan Torlak, bu noktada "mekanik" anlayışın geçersizliğinin anlaşılması gerektiğini söyledi.

Meclis Özel

Turkcell Superonline
Turkcell Superonline Atatürk Orman Çiftliği