AYDIN: “Terörle en etkili mücadele teslim olmamaktır”

12 Nisan 2016

Ankara Ticaret Odası’nda Meclis Üyesi, Komite Başkanı, Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Koordinatörü ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyesi ve daha bir çok önemli görevde bulunan tabiri caizse 40 yıllık turizmci Seçim AYDIN ile bir röportaj gerçekleştirdik.Seçim Aydın kimdir? Bize kendinizden bahseder misiniz?

Kendimi, 40 yıllık deneyim ve etkin katılımlı bir çalışma dönemini yeni oluşumlara daha çok zaman ayırabilmek adına geride bırakmış bir iş adamı, politikacı ve Onursal Başkanlık unvanına sahip bir turizmci olarak tanımlıyorum.

1957 yılında bir seçim günü başlayan yaşamım beni bu anlamda seçilmiş kişilerle karşılaştırdı. Politikada, Sanatta, iş yaşamımda bu kişilerle olmanın verdiği ortam bana özgüven ve tarafsızlık anlayışı kazandırmıştır. Bu kazanımın etkisi ile ATO’da ve Kalkınma Ajansında olayları ve geleceği birlik anlayışı ve ekonomiye katkı bazında değerlendiriyorum.

İşlere ve kişilere eşit ve doğru uzaklıkta olmaya çalışıyorum. Bu eşitlik ailem ve dostlarım için de geçerli, iyi bir yaşam ortamım var. Kendime, aileme zaman ayırabiliyorum. Çocuklarıma da bu ilkeleri vermeye çalışıyorum. Doğa’da yaşarken üretmenin farkını hissediyorum.

Devletin Sosyal Güvenlik fonlarını turizm yatırımlarına aktardığı ve buna ailelerin de (Koç, Dedeman gibi) katıldığı bu oluşumda ailemin Ankara Efes Oteli ile yer aldığı dönemlerden beri turizmin içindeyim.

15 yılı Yönetim Kurulu Başkanı olmak üzere 25 yıl yönetiminde yer aldığım Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD)’nin son Genel Kurulu’nda sektörüm adına taşımaktan mutlu olacağım Onursal Başkanlık Görevi ile ayrıldım.

TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu)’in kurucu üyesi ve ikinci başkanı olarak Bakanlığın sektörle paylaştığı her konuda görüş bildiren ve kararlar alan bir konumda oldum. 13 Derneğin bir araya gelerek oluşturduğu bu yapıda Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığım sürede birliği ve sektörün bütünlüğünü koruyan bir prensip oluşmasını sağladık.

Ankara ülke ile ilgili Kararların alındığı yapısının içinde Ankara Ticaret Odası ve Ankara Kalkınma Ajansı bünyesinde yaptığım görevlerde de bunun Türkiye yansıması ilkesi ile hareket ediyorum.

Bu vesile ile 40 yıldır bana destek veren Türkiye’nin en genç Belediye Meclisi üyeliğinden başlayarak Bakanlıklarda, kuruluşlarda, odalarda karar verici, katkı sağlayıcı görevler için beni seçen tüm dostlara teşekkürlerimi yinelemek istiyorum. Bu görevlerin zorluğunu, sıkıntılarını benimle paylaşan ailem en büyük desteğim olmuştur.

Etkin ve etkili bir görev dönemini, yer alacağım yeni oluşumlara aktarabileceğim farklı bir çalışma ortamında devam ettirmek istiyorum. Ankara Ticaret Odası’nda Meclis Üyesi, Komite Başkanı, Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Koordinatörü ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyesi olarak şimdiye kadar olduğu gibi etkin olarak yer alabilmek, kararlara katkı sağlayabilmek, kendime de zaman ayırabilmek ve yeni gelen arkadaşlarımın bu karar mekanizmalarının içerisinde olduğunu görebilmek arzusundayım.

Size neden turizm diye sorsak…. Şuan turizm sektörünü nasıl değerlendirirsiniz? 2016 yazı için beklentiler nedir?

Tatil kararları kendine özgü ortamlarda alınan bir alışkanlıktır. Dünyada turizm, 2 milyar kişinin uluslararası alanda ülke nüfuslarının da iç turizm olarak 1/3 oranında katıldığı bir büyük ekonomi ve sosyal yapıdır. Yeni ekonomiler üretmesi nedeniyle durması ve bitmesi mümkün olmadığı için, dengeli ve kararlı olarak sürdürülmesi gerekir. İç turizm her zaman vardır. Zor dönemlerde hatırlanan bir anlayışa konu olmamalıdır.

Türk turizm sektörü 40 milyon konuğu uluslararası memnuniyet çizgisinde ağırlamış bir yapıdır. Gelişmelere uyum sağlamak ve çözümlerini üretmek konusunda da deneyimler kazanmıştır. 40 milyar dolar olarak hesaplanan gelirin %70’e yakın kısmının ülkede kaldığı (ihracatta %40 olarak hesaplanıyor) 2 milyon kişiye doğrudan istihdam sağlayan, bu geliri 50 den fazla sektörle iş sağlayarak paylaşan sosyal bir yapılanma ve ekonomidir.

Turizm, bu nedenle 20 milyon kişinin katıldığı iç turizmle birlikte bölgeler arası bir gelir dengeleme unsuru olarak düşünülmelidir.

Türkiye turizmi evrensel değerine ulaşmış; gelecek vadeden yapısından uzaklaşmamıştır.Yeni dengelerin oluşacağı 2016 yılı, 2018 yılından itibaren bu anlayışta yeni bir dengeye kavuşacaktır.

Bugünkü durum da yakın ve geçici etkileşimlerin yerine uzun soluklu çözümleri koyabilmenin fırsatı ve düşünce yapısını oluşturma fırsatı olarak düşünülmelidir.

Geçmiş dönemlerde de böyle düşünüldüğü için gelişim sürekli olmuştur.

2005 yılında başlattığımız Erken Rezervasyon hareketi kendi hızında devam etmektedir. Bu nedenle iç turizm şimdi hatırlandı gibi bir izlenim yanlıştır.

Dünyada ilk 10 ülke arasında yer almaya ve bu yerini korumaya istikrarlı çalışmalarla devam eden ülkemizin son olaylar nedeniyle turizmin genelinde yaşadığı olumsuz gelişmelerin kongre ve etkinlikler turizmi açısından olabilecek sonuçlarını 5 yıllık zaman dilimleri açısından değerlendirmek daha doğru olacaktır. Bu değerlendirme etkinlikler sektörünün yapısı ile de uyumludur.

Sağlık turizmi ülke turizmimize yeni bir boyut kazandırdı. Bu konuda bakanlığımızın, sivil toplumun ve yatırımcıların ciddi atılımları var. Peki Ankara sağlık turizminde ne durumda?

Kendi dinamiklerini oluşturma gücüne sahip yapısı nedeniyle Sağlık, Yaratıcı ekonomiler, ev dışı tüketim ortamları turizmle birlikte anılmaktadır.

Sağlık da dünyanın kuruluşundan beri en iyi hizmetin verildiği yerlerde aranan bir ihtiyaçtır. Bir dönemde kaplıcalar, farklı dönemlerde sağlık kurumları insanları çekmekte etkili olmuşlardır.

Ülkemiz de elde ettiği işgücü ve teknik alt yapısı ile sağlık arayanların tercihleri arasında yer almaktadır.

Ankara hem tıbbi hem de kaplıca imkanları ile bu anlamda önemli bir yere sahiptir. Başarılı bir çalışma ortamını oluşması için çeşitli kurum ve kuruluşların çabaları devam etmektedir.

Rusya ile siyasal gerilimler nasıl etkileyecek özellikle Antalyalı turizmciler çok üzgün. Sizce Rusya pazarının yerine başka bir pazar bulabilir miyiz?

Bugün yaşadığımız olumsuzlukların ve iptal taleplerinin yerini istikrarlı gelişmelere bırakması geçmişte olduğundan daha kısa bir zamanda olacaktır. Yeni Pazar arama çabalarıyla birlikte var olan yapıda devamlılığı sağlayacak önlemler daha kısa vadede, mevcut işletme ve pazarlama yapılarını değiştirmeden sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Kolay olmayan bir durumdan çıkmanın yolu olumsuz yorumlar ve telaşlar yerine akılcı politikalar üretmekten geçiyor.

Turizmin ve siyasetin bir arada olamayacağını vatandaşları rahatsız olan siyasi ortama taşıyan ülkeler de fark etti. Kamuoylarının bu ihtiyaçlarını karşılama zorunda olduklarını fark ettiler.

MAYIS ayı Rusya ile olan ilişkilerin tekrar eski çizgisine kavuşması için bir dönüm noktası olabilir. Vadesi çok da uzun olmayan bir çözüm süreci hızla gelişecektir.

Ankara’da yaşanan terör saldırılarıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Olayları günlük bazda değil sürekliliği bazında irdelemek gerekir. Sürekli olan huzur ve kentsel yaşamın aksamadan sürdürülmesidir. Ankara’da önlemlerin buna yönelik olduğunu günlük yaşamın eskisi gibi devam ettiğini izliyoruz.

Terörle en etkili mücadele teslim olmamaktır diyen ve bu konuda önlemler alan yöneticilere güvenmekten geçiyor. Ankara’da sağlanacak kararlılık tüm ülkeye de örnek olacaktır.

Ülkemizde şehit düşen tüm vatandaşlarımıza rahmetle anıyor ve ailelerine başsağlığı diliyorum.

Ankara Kongre ve Ziyaretçi Bürosu ne zaman kuruldu. Kurma amacınız ve çalışmalarınız nelerdir?

Kongre ve ziyaretçi büroları yeni turizm dinamikleri içerisinde ziyaretçi bazlı gelişmelerin çeşitlenmesi adına kentlere özgün değerlerini ortaya çıkarma imkanı sağlayan yapılardır. Ankara Kongre ve Ziyaretçi bürosu (ANKZB) olarak dünya çapında incelediğimiz modeller bazında yapıya en uygun olanını seçerek Ankara Ticaret Odası bünyesinde bir büro oluşturduk.

ANKZB kongre kabul eden şehirler ve kongrelerin katılımcı sayıları açısından yerimizin korunmasını sağlayacak çalışmaların koordinasyon içerisinde değerlendirilmesi etkilerin olumsuz sonuçları azaltılabilecek, daha makul değerlendirmelerle ele alınmasını sağlayacaktır.

Kongre turizminin yapısı ile de uyumlu bu tahlil iptallerin olumsuz etkilerinin, olumlu bakış açıları sağlayacak şekilde yorumlanmasını da sağlayacaktır. Daha önceki dönemlerde de tanık olduğumuz benzeri gelişmeler sonuçta Türkiye’nin Pazar payının korunmasına katkı sağlayacak hale gelmiştir.

ANKZB olarak 2015 yılı için destekleme kararı aldığımız etkinlikler ve kongreler açısından iptal anlamında talepler alınmamıştır. 2016 ve gelecek yıllara yönelik görüşmelerimiz de devam etmektedir.

ANKZB olarak Bakanlıklar nezdinde başlattığımız çalışmaların sonuçlanması ile Kongre ve Fuar Uzmanları yetiştirilmesi konusundaki projelerimiz gerçekleştiğinde etkinlikler sektörünün olaylar karşısındaki duyarlılığı da azalmış olacaktır. Ayrıca, Uzakdoğu ve Afrika’da gelişmekte olan yeni pazarların sisteme dahil edilmesi ile de dengeleyen bir yapı oluşacaktır.

Dünya pazarında Kongrelerin bilinen kentler dışındaki destinasyonlara yönelmesi, Ankara ve diğer kentlerimizde gelişmekte olan kongre imkanlarıyla birlikte değerlendirildiğinde Türkiye’nin ülkeler genelindeki yerinin yükselmesi şansını artırmaktadır.

Kongre ve diğer turizm taleplerinde talep eden müşteriler gurubu tarafından tercih edilen bir ülkenin müşteri kayıplarının makul düzeylerin altına inmesi Ürün ve hizmet kalitesinden taviz verilmediği sürece global ölçekte gelir kayıplarına neden olmadan önlenmeye çalışılacaktır. Örnek bir yapılanma ile oluşturduğumuz Ankara Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ANKZB) ilk yıllardan itibaren bu anlamda başarılı olmuştur. Katılmakta olduğumuz ITB Berlin, Barselona, Frankfurt, Ace of MICE (İstanbul) ve Dubai gibi fuarlardan aldığımız izlenimler bize güç vermektedir.

Ankara’daki tüm turizm işletmeleri ve kongre turizmine hizmet üreten 50’den fazla kuruluşun yararlandığı bir süreci devam ettiriyoruz. Uluslararası anlamda fuar ve Dünya Kongre Büroları nezdindeki çalışmalarımız IMDA (2014) ve Dünya Çölleşme Konferansı gibi yankıları devam eden etkinlikleri Ankara’ya taşımıştır. Bu etki yeni talepleri de davet etmiştir.Ankara’da bu oluşumda yer alan ATİD, ATO, ASO, ANKZB, Ankara Kalkınma Ajansı hem Ankara hem de ülke için kararlar üreten, hedefini müşteri yapısını ve kurumlarını irdeleyebilen kararlar oluşturabilen bir yapıya sahiptir

Bu kuruluşlar Kamusal anlamda görev yapan Sivil Toplum Kuruluşları olarak, yönetimlere öneri sunma gücü olan yapılar olarak çalışmaktadır.

Başlangıcından beri turizm sektörüne destek veren TBMM ve hükümet üyelerimize sektörüm adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Meclis Özel

Turkcell Superonline
Turkcell Superonline Atatürk Orman Çiftliği